Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać właściwy stelaż.

 

STELAŻ...nawet nie wiesz jak wiele od niego zależy!!!

Stelaż z materacem stanowią dwie integralne części naszego łóżka od, których zależy jak dobrze się wyśpimy. Nawet najpiękniejsze łóżko bez odpowiednio dobranego stelaża i materaca nie da nam gwarancji zdrowego i spokojnego snu.

Dobór odpowiedniego stelaża umożliwia nam maksymalne wykorzystanie wszystkich walorów materaca oraz w znacznej mierze wydłuża jego żywotność.

Producenci materacy, wymagają od nas prawidłowego użytkowania swojego towaru a jedną z najistotniejszych rzeczy,która brana jest pod uwagę w przypadku ewentualnych reklamacji jest właśnie ocena właściwego doboru stelaża. Nieprawidłowe podłoże dla naszego materaca to często utrata gwarancji, która w dzisiejszych czasach może obejmować okres nawet 15 lat od daty zakupu.

Połączenie idealnie dopasowanego materaca wraz ze stelażem sprawi, że obudzisz się rano w pełni zrelaksowany i gotowy do nowych wyzwań.

Co zapewnia nam prawidłowo dobrany stelaż:

  • prawidłowa wentylacja materaca dzięki przerwom pomiędzy listwami uzyskujemy prawidłową cyrkulacje powietrza „materac oddycha";

  • ochrona przed odkształceniem się materaca - cały ciężar ciała przenosi się z materaca na elastyczne listwy, co chroni go przed ewentualnymi odkształceniami;

  • zachowuje właściwy kształt kręgosłupa - listwy w górnych rzędach są "strefowe" co oznacza, że nie tworzą się wzdłuż stelaża strefy o różnych twardościach podparcia. Dzięki temu nasze ciało zawsze znajduje się w odpowiednim położeniu w płaszczyźnie do kręgosłupa.

Z czego wykonywane są stelaże:

Stelaże wykonane są ze specjalnych lekko wygiętych i połączonych klejem drewnianych listewek. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywane jest drewno bukowe, brzozowe lub ewentualnie sosnowe.

Najtańsze stelaże do łóżek wykonuje się z drewna sosnowego. Są one rozwijane i kładzione na ramie łóżka. Stelaż taki jest twardy i nadaje się jedynie do tanich materacy bonellowych (sprężynowych). Zastosowanie takiego stelaża w materacach z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub materacach lateksowych spowodowałoby ich nieodwracalne odkształcenie.

Stelaże wysokiej jakości wykonuje się z klejonki brzozowo - bukowej. Są one bardzo sprężyste a przede wszystkim prawidłowo współpracują z materacami wszystkich rodzajów. Stelaże te doskonale sprawdzą się w łóżku podwójnym.

Podział stelaży ze względu na sposób regulacji:

  • Bez regulacji czyli umieszczony bezpośrednio na ramie łóżka, które można mocować na stałe do ramy.

  • Regulowany ręcznie, który umożliwia leżenie lub siedzenie w wygodnej dla nas pozycji. Dzięki możliwości regulowania wezgłowia lub podnóżka dopasowujemy ustawienie ich wysokości do indywidualnych potrzeb klienta. Stelaże regulowane przeznaczone są materacy piankowych i lateksowych.

  • Regulowane elektrycznie są najlepszym rozwiązaniem zapewniając użytkownikowi pełen luksus i komfort użytkowania. Zasada działania jest bardzo podobna do stelaży regulowanych ręcznie, jednakże posiadają zazwyczaj więcej stref regulacji działających w kilku płaszczyznach.

Dodatkowo przy zakupie stelaża warto jeszcze zwróć uwagę na poniższe elementy:

  • ilość listewek oraz odległości między listewkami - w zależności od ceny stelaża stosuje się od 18 do 42 listewek;

  • regulacja w odcinku lędźwiowo - krzyżowym kręgosłupa, która zwiększa lub zmniejsza twardość w tej strefie;

  • strefy twardości - najlepsze stelaże posiadają nawet siedem stref twardości, dlatego w perfekcyjny sposób będą współpracowały z materacem.

Stelaż spełniający podstawowe kryteria.REASUMUJĄC...

Stelaż to inwestycja na wiele, wiele lat. W przeciwieństwie do materacy, stelaż może nam służyć nawet przez całe życie. Przed planowanym zakupem warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia, które będziemy mogli wykorzystywać w przyszłości. pixel